• Second round result of Auditions VIPS Music Society
  • VLS S. No. Name Course Category
    1 Aditya Kapoor BALLB Guitar
    2 Sharan Saul BALLB Vocalist
    3 Yashna Malik BBALLB Vocalist
    4 Raghav Wadhwa BBALLB Drummer
    5 Rahul Bansal BBALLB Guitar
    7 Chaitanya Sharma BBALLB Vocalist
    8 Ashutosh Kumar Rai BALLB Vocalist
    VSE 1 Shivam Agarwal Eco(H) Piano
    2 Anshpreet Singh Khurana Eco(H) Vocalist
    3 Sejal Jindal Eco(H) Vocalist
    4 Aditya Sharma Eco(H) Piano
    SBS 1 Ishika Sehgal BBA Vocalist
    2 Shivang Bansal BBA Guitar
    4 Disha Devgan BBA Vocalist
    5 Aman Krishan BBA Vocalist
    9 Kunal Ji Bcom Dholki
    10 Subeer Seth Bcom keyboard
    11 Loveleen BBA Vocalist
    12 Utkarsh Bcom Vocalist
    BJMC 2 Projukta Chatterjee BJMC Vocalist
    3 Joshua Trott BJMC Drummer
    7 Sanjo Shajan BJMC Vocalist
    8 Shiksha Aggarwal BJMC Vocalist
    9 Akanksha Kacker BJMC Vocalist
    11 Nihit Sachdeva BJMC Vocalist
    15 Nikita Sanyal BJMC Vocalist
  • Results of Aflatoon Auditions
  • S.No. NAME RANK DEPARTMENT
    1 SARIT KATARIA 1576 B.COM HONS.
    2 YASH KAUSHIK 4059 BA.JMC
    3 MUSKAAN BHATIA 710 BA.JMC
    4 SANJO SHAJAN 315 BA.JMC
    5 MAYANK KUMAR 3735 BA.JMC
    6 SHIVAM KHURANNA 198 BA.JMC
    7 SANCHITA NAGPAL 98 BA.JMC
    8 JAYATI VIRMANI 63 BA.JMC
    9 JAHNAVI KHANNA 463 BA.JMC
    10 RAJAN SINGH CHAUHAN 2089 BA.JMC
    11 MEHAR MALHOTRA 636 BA.JMC
    12 RASHI SETHI 270 BA.JMC
    13 UDDIPTA BHATTACHARYA 222 BA.JMC
    14 ABDESH JHA 484 BA.JMC
    15 VEDANT VIKRAM SINGH 103 BA.JMC
    16 AAKASH THAPA 479 BA.JMC
    17 RONIT SHARMA 1585 BA.LLB
    18 AADITYA KAPOOR 332 BA.LLB
    19 VAIBHAV SHARMA 714 BA.LLB
    20 KAVYA YADAV 7226 BA.LLB
    21 DHRITI MAHAJAN 761 BA.LLB
    22 MAHIKA SHARMA 1115 BBA
    23 BARBIE DUGGAL 897 BBA.LLB
    24 KUNAL DHALL 1116 BCA
    25 SAURABH KUMAR 183 BCA
  • Result of VIPS CSR Auditions
  • S.NO NAME COURSE
    1 GARVITA MEHROTRA BBA.LLB
    3 PRABVANI KAUR BBA.LLB
    4 BHAVI MAGO BBA.LLB
    5 APARAJITA BALAJI BBA.LLB
    7 MANYA MADAN BBA.LLB
    8 RIYA GUPTA BBA.LLB
    9 VIPRANSHI BHATIA BBA.LLB
    10 SANYA CHELLANI BBA.LLB
    11 PRABLEEN KAUR CHANDHOK BBA.LLB
    12 AANYA SHARMA BBA.LLB
    13 asmita kaur BBA.LLB
    14 ANANYA SOOD BBA.LLB
    15 RACHI GUPTA BBA.LLB
    16 DENNIS KANSOTIA BBA.LLB
    17 HARLEEN KAUR BBA.LLB
    18 KRITIKA SHARMA BBA.LLB
    19 KARAN BAWA BBA.LLB
    20 SUNNY KUMAR BBA.LLB
    21 SAKSHAM GUPTA BBA.LLB
    22 DEVANSH GUPTA BBA.LLB
    23 HARSHIT RATRA BBA.LLB
    24 ISHITA BAJAJ BBA.LLB
    1 AAKARSHIKA CHAWLA BA LLB
    2 BIPASHA BARUA BA LLB
    3 NAMRATA SINGH BA LLB
    4 RAHUL GUPTA BA LLB
    5 KASHISH JAIN BA LLB
    6 SANYAM BA LLB
    7 KAWALJEET KAUR BA LLB
    8 ANSHITA JINDAL BA LLB
    9 FAGUNI KATYAL BA LLB
    10 JATIN ARORA BA LLB
    11 BHAVYA PRETHI BA LLB
    12 AVISHI RASTOGI BA LLB
    13 ANANYA MITTAL BA LLB
    14 MEENAL SHARMA BA LLB
    15 HIMANI UPPAL BA LLB
    16 SHRUTI AGARWAL BA LLB
    17 MEHAK ARYA BA LLB
    18 PRERNA TANDON BA LLB
    19 PRACHI SHARMA BA LLB
    20 SAKSHAM GUPTA BA LLB
    21 TAMANNA SHOKEEN BA LLB
    22 SRISHTI CHOPRA BA LLB
    23 BHANU PRATAP JAIN BA LLB
    25 ASTHA TYAGI BA LLB
    26 VASUDHA BA.LLB
    27 SARTHAK SHARMA BA.LLB
    28 MANYA SHARMA BA.LLB
    29 VAISHNAVI BA.LLB
    30 VEDIKA SINGH BA.LLB
    31 DIBSHA NANDA BA.LLB
    32 PRIYAL SARAWAGI BA.LLB
    33 RASHMI BA.LLB
    S.NO NAME PROGRAMME
    1 KSHITIJ CHAUDHARY BBA (G) 2nd Shift
    2 TAPISH GARG BBA (G)
    3 MEHEK SHARMA BBA (G)
    4 HARDIK KAPOOR BBA (G)
    5 MOHIT TEKAWANI BBA (G)
    6 PREKSHA SRIVASTAVA BBA (G)
    7 MAHIKA SHARMA BBA (G)
    8 SHIVANGI BBA (G)
    9 SARTHAK JAIN BBA (G)
    10 VARUN GUPTA BBA (G)
    11 NANDANI GUPTA BBA (G)
    12 ISHA BHARDWAJ BBA (G)
    S.NO NAME PROGRAMME
    1 SOUMYA VERMA B.COM(HONS)
    2 PRADYUMAN GUPTA B.COM(HONS)
    3 PRANAV NIGAM B.COM(HONS)
    4 SHREYA MARIUM SOMAN B.COM(HONS)
    5 GEETIKA MUNJAL B.COM(HONS)
    S.NO  

    PROGRAMME: VSJMC

    1 Danish Pawa
    2 Deepak Singh Alagh
    3 Akash Thapa
    4 Himanshu Sharma
    5 Bhushan Bhati
    6 Aryan
    7 Aaayush Sharma
    8 Ronak Gandhi
    9 Shreya Jain
    10 Kashish Dua
    11 Harshi Goel
    12 Muskan Kathuria
    13 Kunal Madaan
    14 Moumita Chakraborty
    15 Abdesh Kumar Jha
    16 Abhin Sharma
    17 Ravi Pratik
    18 Mahipal Singh Chouhan
    19 Manya Goel
    20 Ravleen Jauhar
    21 Muskaan Sodha
    22 Charu Saini
    23 Pankhuri Johri
    24 Abhinav Mehrotra
    25 Kevin Sam
    26 Apoorva Gutam
    27 Ridham Arora
    28 Mehak Verma
    29 Tarashna Mishra
    30 Simran Kohli
    31 Drishti Gupta
    32 Khushi Samaira Bahl
    33 Dhruv Kapoor
    34 Dikshant
    35 Rishabh dua
    36 Devyani chopra
     

    S.NO.

                   

    PROGRAMME: VSE

    1 Aakanksha Aggarwal
    2 Yashvi Gubrani
    3 Pranjal Jalan
    4 Madhav Arora
    5 ANSHITA
    6 Srishti
    7 Poojan Sehgal
    8 Kirti Arora
    9 Jasleen kaur
    10 Palak Rishi
    11 Sanya Kumar
    12 DEEPAK BATRA
    13 Basant Shorewala
    S.NO NAME COURSE
    1 Abhishek Maheshwari BCA
    2 Nikita Aggarwal BCA
    3 Mohd Arbaaz BCA
    4 VYOMESH KAUL BCA
    5 PAWAN KHARBANDA BCA
    6 BHAVUK GULATI BCA

     

  • VIPS Dance Society Result
  • Token No. Name Course Avg. Marks (20)
    20 Gagandeep Kaur VSJMC (2nd Shift) 14
    38 Moumita Chakraborty VSJMC 15.5
    48 Rudraksh S. Rawat VSJMC (2nd Shift) 14
    52 Shagun Gupta VSJMC 16.5
    60 Sushmeet Kaur Bhatia VSJMC 15.25
    62 Ustat Mehta VSJMC (2nd Shift) 16.5
    3 Agrima Rampal VSBS 16.5
    12 Dhruv Chotia VSBS 15
    16 Guneet Kaur VSBS 16
    18 Harsh Kothari VSBS 14
    22 Kartik Mishra VSBS 14
    24 Kavya Bhandari VSBS 17.75
    28 Mahika Sharma VSBS 14
    30 Muskan Bajpai VSBS 17.75
    32 Neelansh VSBS 18
    3 Ananya Sood VLS- BBA LLB 14
    20 Ishita Tripathi VLS- BA LLB 14.75
    57 Soumya Goel VLS- BA LLB 15.75
    65 Vrinda Goyal VLS- BBA LLB 15.75
    18 Hitender Ravi VSIT- BCA 15
    5 Moksh Thakral BA (Eco) 14.75
    15 Rishabh Chaddha BA (Eco) 16
  • List of students from first year who have qualified for the second round of auditions of VIPS Music Society (Second round of audition will be held on September 25 and 26 from 2.00 pm to 5.00 pm in Vivekananda Hall, 6th floor, B-block)
  • S. No. Name Course Marks Category
    1 Shivam Agarwal Eco(H) 8 Piano
    2 Anshpreet Singh Khurana Eco(H) 8 Vocalist
    3 Sejal Jindal Eco(H) 7 Vocalist
    4 Aditya Sharma Eco(H) 7 Piano
    5 Aditya Kapoor BALLB 8 Guitar
    6 Sharan Saul BALLB 8 Vocalist
    7 Yashna Malik BBALLB 7 Vocalist
    8 Raghav Wadhwa BBALLB 7 Drummer
    9 Rahul Bansal BBALLB 7 Guitar
    10 Siddhant Uppal BBALLB 7 Piano
    11 Chaitanya Sharma BBALLB 8 Vocalist
    12 Ashutosh Kumar Rai BALLB 7 Vocalist
    13 Ishika Sehgal BBA 8 Vocalist
    14 Shivang Bansal BBA 8 Guitar
    15 Daksh BBA 7 Vocalist
    16 Disha Devgan BBA 7 Vocalist
    17 Aman Krishan BBA 8 Vocalist
    18 Ishita Mukherjee BBA 7 Vocalist
    19 Jigyasa BBA 7 Vocalist
    20 Nikhil Monga BBA 8 Vocalist
    21 Kunal Ji Bcom 7 Dholki
    22 Subeer Seth Bcom 7 keyboard
    23 Loveleen BBA 7 Vocalist
    24 Utkarsh Bcom 8 Vocalist
    25 Kushal Raj Singh BJMC 8 Vocalist
    26 Projukta Chatterjee BJMC 9 Vocalist
    27 Joshua Trott BJMC 10 Drummer
    28 Vanshak Aggarwal BJMC 7 Guitarist
    29 Manish Pandey BJMC 7 Vocalist
    30 Joshua Porter BJMC 8 Guitarist
    31 Sanjo Shajan BJMC 8 Vocalist
    32 Shiksha Aggarwal BJMC 8 Vocalist
    33 Akanksha Kacker BJMC 9 Vocalist
    34 Tanishq Handa BJMC 8 Piano
    35 Nihit Sachdeva BJMC 8 Vocalist
    36 Abheet Gupta BJMC 7 Vocalist
    37 Shabd Adhar BJMC 7.5 Vocalist
    38 Nishank Jain BJMC 7 Guitarist
    39 Nikita Sanyal BJMC 7 Vocalist
  • Final List of students who have been enrolled in VIPS Art and Craft Society
  • S.No. NAME Department/ Course Category
    1 Shivani Aggarwal BBA LLB sketching
    2 Prableen Kaur Chandok BBA LLB glass painting
    3 Pragya Singh VSJMC human figure
    4 Shivakshi VSJMC 3D sketching
    5 Kritika Singh VSJMC overall
    6 Mehak Sahni VSJMC overall
    7 Arzoo Vohra VSJMC human figure & craft
    8 Charu Saini VSJMC animation
    9 Akansha Goel VSE calligraphy
    10 Devanshi Mehra VSE calligraphy
    11 Mudita Chawla VSE sketching
    12 Kanishk Kaushik BBA human figure
    13 Anshi Saxena B.Com Rangoli
    14 Kashish Khanna B.Com Rangoli
    15 Ravi Pratik VSJMC
  • 6th September, 2017: Auditions of VIPS CSR club from 9.00 am to 4.00 pm in Vivekanada Hall, 6th floor, Block B
  • 11th -12th September, 2017: Auditions of VIPS Music society from 9.00 am to 5.00 pm in the Auditorium, Block B
  • 11th September, 2017: Auditions of VIPS Art and Craft society from 1.00 pm to 5.00 pm in the Vivekananda Hall, 6th floor, Block B
  • 14th September, 2017: Second phase of VIPS CSR club auditions from 9.00 am to 1.00 pm in the Vivekananda Hall, 6th floor, Block B
  • 14th -15th September, 2017: Auditions of VIPS Dance society from 9.00 am to 4.00 pm in the Auditorium, Block B
  • 3rd October, 2017: Lecture on ‘Drug free World’ from 11.30 am to 12.30 pm in the Auditorium, Block B
  • 2-10th August, 2017: Series of interactions/orientation by Dr. S.C. Vats, Chairman, VIPS and Mr. Suneet Vats, Vice-Chairman, VIPS, with the fresh batches across the Schools/Departments
  • 11th August, 2017: Independence Day celebrations in the Auditorium
  • 17th August, 2017: Workshop on ‘Soft Skills’ in the Executive Classroom, Block A
  • 18th August, 2017: Orientation in the green room, Block B, for the Social Internship Programme which the CSR Club shall be participating in, under the guidance of the Programme Director of “Netritva- Lead to Transform”
  • 25th August, 2017: Cleanliness Drive on campus, by CSR club
  • 1st September, 2017: Inaugural lecture/address of ‘Leadership Series’ by the Hon’ble Minister of State for Information and Broadcasting, Col. Rajyavardhan Singh Rathore, in the Vivekananda hall, Block B
  • 4th September, 2017: Lecture by Chairman and Editor-in-Chief of India TV, Mr. Rajat Sharma, in the Vivekananda hall, Block B, under the ‘Leadership Series’
  • 5th September, 2017: Teachers’ Day celebrations in the Auditorium, Block B
  • 26th September, 2017: Photo Exhibition on campus
  • 29th September, 2017; Cleanliness drive on campus, by CSR club
  • 13th October, 2017: Visit to the Orphanage by the CSR club
  • 1st November, 2017: ‘No Lift’ day